Strona główna -> Warto przeczytać -> Wpływ wysokich technologii na rozwój dzieci

Wpływ wysokich technologii na rozwój dzieci

wg prof. Zw. Dr hab. Jagody Cieszyńskiej

Prof. Jagoda Cieszyńska, powołując się na badania neurobiologów amerykańskich, a także na te przeprowadzone w Katedrze Logopedii i Zaburzeń Rozwoju w Krakowie, zwraca uwagę rodziców na szkodliwy wpływ wysokich technologii na rozwój dzieci. Badania dowiodły, że dzieci, które w okresie niemowlęctwa są poddawane oddziaływaniom wysokich technologii (telewizji, tabletu, komputera) przejawiają wiele niepokojących zachowań: opóźnienia w rozwoju mowy, zwolniony przebieg rozwoju intelektualny i społeczny, opóźniony rozwój motoryczny.

Niemowlęta często uspokajają się patrząc na ekran telewizora (chętnie obserwują ruch), ale nie doświadczają pozostałych wymiarów przedmiotu – nie można nimi manipulować, dotykać rękami, ustami, językiem. Przedmiot na ekranie jest płaski i dziecko nie wyrabia sobie w umyśle reprezentacji rzeczywistego przedmiotu, buduje więc fałszywe ścieżki poznawania świata.

Dzieci, które w drugim roku życia oglądają telewizję ponad 30 minut, często wykazują stan nieustannego rozproszenia uwagi, sporadyczne reakcje na własne imię, brak lub opóźniony rozwój mowy, niechęć do oglądania i czytania książeczek (nawet tych z obrazkami), brak gestu wskazywania palcem. W trzecim roku te zaburzenia jeszcze się pogłębiają i dochodza nowe trudności, np. trudności w rozumieniu poleceń, brak zabaw tematycznych, komunikowanie się krzykiem lub płaczem, trudności w zabawach z rówieśnikami i zaburzenia w rozwoju społecznym, wybiórczość jedzenia i inne.

Badania wykazały również, że jeszcze dwie godziny po wyłączeniu komputera pola czołowe są nieaktywne, co całkowicie uniemożliwia uczenie się.

Przebywanie w miejscach, gdzie bez przerwy włączony jest telewizor, gra muzyka, dziecko słyszy dźwięki, ale nie zwraca uwagi na przekaz znaczeń, czyli mózg nie przesyła informacji bo uważa je za nieistotne. Dziecko kształtuje jedynie myślenie obrazowe, a nie mowę i działania społeczne.

12 Grudnia 2018
Adelajda, Aleksander, Dagmara, Paramon,