Przedszkole Miejskie nr 20 z Oddziałami Integracyjnymi im. Smoka Felusia w Mielcu

Nasi absolwenci

Strona główna -> Warto przeczytać -> Współczesne choroby wieku dziecięcego

 

„Współczesne choroby wieku dziecięcego – jakie symptomy powinny wzbudzić niepokój u rodziców?”

 

Wprowadzenie szczepionek ochronnych znacząco wpłynęło na rodzaj chorób, które najczęściej pojawiają się w wieku przedszkolnym. Nie są to jak dawniej świnka czy różyczka, ale m.in.: choroba bostońska czy rumień zakaźny. Oto symptomy i objawy najczęściej pojawiających się chorób:

Rumień zakaźnyjest chorobą wirusową. Inna nazwa tego schorzenia to piąta choroba. Przenosi się drogą kropelkową, a największa zakaźność występuje jeszcze przed pojawieniem się wysypki, która jest głównym objawem choroby. Początkowo wysypka obejmuje twarz przypominając skrzydła motyla lub obraz uderzonych policzków. Zabarwienie jest czerwono – fioletowe. Nie obejmuje ona nosa i brody. Po kilku dniach rozsiewa się na kończyny, a rzadko pojawia się na tułowiu. Nie rozprzestrzenia się na błony śluzowe( jak przy ospie). Wysypka może utrzymywać się ok. 2 tygodnie. Może nastąpić nawrót choroby np. po nadmiernym przegrzaniu. Czasem choroba przebiega bezobjawowo, może towarzyszyć jej stan podgorączkowy (ale najczęściej nie jest obecny). Choroba u młodszych dzieci rzadko powoduje powikłania, ale u dzieci starszych może dojść do zapalenia drobnych stawów lub wystąpienia anemii. Wirus jest groźny także dla kobiet w ciąży – może doprowadzić do poronienia. U dziecka z podejrzeniem choroby zaleca się konsultację lekarską i odizolowanie od grupy przedszkolnej.

Choroba bostońska inaczej choroba dłoni, stóp i ust jest coraz powszechniej występującym schorzeniem. Jest wywołana przez wirusy. Do zakażenia może dojść drogą kropelkową lub poprzez bezpośredni kontakt z wydzielinami chorego. Choroba rozwija się w przeciągu 4 – 6 dni od zakażenia. Jej przebieg jest zazwyczaj łagodny. Pojawiają się zmiany skórne w postaci bolesnych pęcherzyków na dłoniach, stopach i ustach. Mogą się one przekształcić w pęcherze lub owrzodzenia jednak zazwyczaj samoistnie się goją. Rzadkie powikłania tej choroby to: zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych lub mózgu, zapalenie mięśnia sercowego, obrzęk płuc , a nawet zgon. Choroba ta jest bardzo zakaźna, dlatego konieczna jest izolacja dziecka od przedszkolaków. Obecnie w leczeniu stosuje się tylko leki objawowe. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania należy przestrzegać zasad higieny.

Płonica inaczej szkarlatyna jest chorobą bakteryjną( wywołują ją paciorkowce z grup A).W razie zachorowania konieczna jest antybiotykoterapia. Przenosi się ona drogą kropelkową. Jej początek jest zazwyczaj nagły: pojawia się wysoka gorączka, złe samopoczucie, niekiedy ból brzucha i wymioty. Często migdałki są powiększone i pokryte nalotem. Na skórze dziecka pojawia się drobna wysypka, szczególnie intensywna na twarzy(nie obejmuje trójkąta pomiędzy fałdami nosowymi a brodą), tułowiu i pośladkach, jest obecna także w pachwinach i w pachach. Po 2- 3 tyg. Dochodzi do złuszczenia skóry stóp i dłoni, a skóra twarzy też się może delikatnie złuszczyć. W przebiegu płonicy gardło jest żywoczerwone( szkarłatne), a po kilku dniach język staje się czerwony z widocznymi brodawkami(język malinowy). W niektórych przypadkach dochodzi do zapalenia nerek i stawów.

Gorączka trzydniowa – inaczej rumień nagły lub szósta choroba. Do infekcji dochodzi najczęściej w pierwszych 2 latach życia dziecka. Przyczyną jest infekcja wirusowa. Jest to choroba powszechna, przekazywana drogą kropelkową. U zarażonego dziecka pojawia się nagła wysoka gorączka(do 40 stopni), która trwa od 2 do 4 dni. Gorączce towarzyszy ogólne osłabienie, a po jej ustąpieniu najczęściej na tułowiu pojawia się drobnoplamista wysypka, która szybko ustępuje. W leczeniu stosuje się leki przeciwgorączkowe.

Yersinioza jest chorobą zakaźną, bakteryjną. Większość zachorowań pojawia Siudo 5 roku życia. Objawami choroby są: biegunka, gorączka, bóle brzucha. Niekiedy mogą pojawić się wymioty i bolesne parcie na stolec, w którym może znaleźć się domieszka śluzu lub krwi. U niektórych dzieci przebieg choroby może przypominać zapalenie wyrostka robaczkowego( bóle brzucha w okolicy prawego podbrzusza i gorączka). Po kilku dniach od ustąpienie biegunki może pojawić się zapalenie stawów. Dziecko skarży się na bóle stawów zwłaszcza kończyn górnych i dolnych (staw kolanowy, stawy stóp, stawy nadgarstka, palców rąk). U niektórych dzieci przebieg choroby może być gwałtowny z zapaleniem mięśnia sercowego, płuc z posocznicą. Najczęściej do zarażenia dochodzi na skutek błędu dietetycznego i zjedzenia niedopieczonego czy niedogotowanego skażonego mięsa, zanieczyszczonych odchodami ludzi lub zwierząt produktów lub wypicia skażonego niepasteryzowanego mleka. Zakażenie może być przeniesione z chorego człowieka. Yersiniozę powodują bakterie, które znajdują się w odchodach chorych zwierząt. Bakterie te są bardzo odporne i dlatego nawet prawidłowe przechowywanie produktów w lodówce nie zabija patogenu. Niekiedy nawet obróbka termiczna nie zapobiega infekcji. Objawy choroby pojawiają się po kilku, a nawet kilkunastu dniach od zarażenia. Dziecko podejrzane o chorobę powinno być izolowane od grupy.

Mononukleoza zakaźna – nazywa się ją chorobą pocałunków. Jest chorobą wirusową przenoszoną poprzez ślinę, droga kropelkową oraz kontakt z zakażoną krwią. Dzieci w wieku przedszkolnym lubią się przytulać, ściskać dlatego niebezpieczeństwo zakażenia jest duże. Objawy choroby są zazwyczaj łagodne i przypominają grypę: wysoka gorączka, ból gardła, obrzęk migdałków, niekiedy powiększenie węzłów chłonnych. Dziecko cierpi, z trudem przełyka. W przebiegu choroby może dojść do powiększenia narządów wewnętrznych jamy brzusznej, co może wywoływać ból brzucha. Niekiedy po wprowadzeniu antybiotyku(chorobą jest mylona z anginą)na skórze powstaje wysypka. Chorobę leczy się objawowo, nie jest dostępna szczepionka. Zapobiec jej może mycie rąk, zatykanie ust podczas kichania i kaszlu.

Ospa wietrzna – nazywana jest wiatrówką, jest spowodowana przez wirusa ospy wietrznej i półpaśca. Większość zachorowań występuje do 9 r.ż. Powszechnie uważa się, że ospa jest schorzeniem niegroźnym i rzeczywiście u większości dzieci choroba przebiega łagodnie. Jednak w niektórych przypadkach może dojść do powikłań m.in. pod postacią zapalenia opon mózgowych, zapalenia mózgu, rozwoju ataksji móżdżkowej czy zapalenia płuc, żołądka czy jelit. Wirus jest bardzo zakaźny i powszechny. Zakażenie następuje droga kropelkową oraz przez kontakt bezpośredni i pośredni – przechodzi z człowieka na człowieka. Szybko rozprzestrzenia się w grupach i skupiskach ludzkich, a najwięcej zachorowań obserwuje się zimą oraz wczesną wiosną. Najbardziej zakaźny okres choroby to czas przed wystąpieniem wysypki(1-2dni)aż do jej ustąpienia (powstania ostatniego strupka). Ospą można się również zarazić od osoby która choruje na półpaśca. Od zakażenia do objawów mijają najczęściej 2 tygodnie. Charakterystycznym objawem jest wysypka- głównie zlokalizowana na skórze, ale zajęta jest także owłosiona skóra głowy i błony śluzowe. Oprócz wysypki pojawia się gorączka (najczęściej wysoka – do 39 stopni), uczucie osłabienia, rozbicia, utrata apetytu. Dziecko jest markotne, płaczliwe. Powikłania mogą pojawić się również u dziecka, które do tej pory było zupełnie zdrowe.

Owsica i glistnica – są chorobami pasożytniczymi. Owsica jest najczęstszą chorobą wieku dziecięcego. Aby doszło do zakażenia tymi chorobami musie dojść do połknięcia jaj pasożyta. Jaja owsika są bardzo trwałe – mogą przetrwać na bieliźnie, ręcznikach, pościeli, dywanach lub maskotkach. Jaja glisty też są odporne i mogą w sprzyjających warunkach przetrwać kilka lat w glebie. Najczęstszym objawem owsicy jest świąd odbytu głównie w godzinach popołudniowych i wieczornych. Oba pasożyty mogą powodować: bezsenność, bóle brzucha, utratę apetytu. Dziecko może łatwo się irytować, być rozdrażnione. W przypadku glistnicy objawem może być: kaszel, bowiem larwa z jelit wędruje do układu oddechowego. Aby zapobiec chorobom należy przestrzegać zasad higieny. Konieczne jest częste mycie rąk, dokładne mycie owoców i warzyw. Należy często prać ręczniki, bieliznę, maskotki, dywany. W przypadku infekcji leczyć należy wszystkich domowników i równocześnie zmieniać ręczniki i pościele(pranie w wysokiej temperaturze i prasowanie). Najczęściej po 2tyg. leczenie się powtarza.

Giardiozainaczej lamblioza. To choroba pasożytnicza, która uważana jest za najczęstsza przyczynę przewlekłych bólów brzucha i biegunek w wieku przedszkolnym. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową przez spożywanie posiłków zanieczyszczonych cystami pierwotniaków. Najczęściej choroba przebiega bezobjawowo. W innych przypadkach u dziecka pojawia się ból brzucha, biegunka, może pojawić się wysypka i utrata apetytu. Aby wykryć chorobę należy zbadać kał w kierunku obecności cyst pierwotniaka. Konieczne jest leczenie lekami na receptę.

Wszawica – jest chorobą pasożytniczą. Pasożyt- wesz głowowa żywi się krwią ludzką. Po ugryzieniu wysysa ją. W miejscu ukłucia powstają drobne swędzące grudki. Głównym objawem jest  świąd. Dziecko jest niespokojne, wierci się, drapie po głowie. Wszy są koloru szarego wielkości 2-3mm. Bytują na owłosionej skórze głowy, najczęściej nad uszami i karkiem. Wesz głowowa składa dziennie ok. 6-8 jajeczek, z których po 10 dniach wylęgają się pasożyty. Gnidy otoczone są lepką substancją, dzięki której ściśle przylegają do skóry czy włosa. Gnidy zabarwione są na biało i mierzą ok. 1 mm. Mogą nieco przypominać łupież. Dziecko z podejrzeniem wszawicy musi zostać odizolowane od grupy, gdyż istnieje ryzyko przeniesienia na inne dzieci. Do przedszkola dziecko może wrócić po przeprowadzeniu odpowiedniej kuracji.

Świerzb – to zakaźna choroba skóry spowodowana przez świerzbowce. Choroba przenosi się przez kontakt z osobą zakażoną, dlatego dziecko z podejrzeniem choroby powinno być izolowane. W przypadku choroby świąd pojawia się zwłaszcza na dłoniach, stopach, tułowiu. Największe nasilenie choroby pojawia się w nocy. Choroba wymaga specjalistycznego leczenia.

Borelioza z Lyme - jest chorobą odkleszczową. Kleszcze mogą być nosicielami krętków, które są sprawcą tej choroby. Inne nazwy schorzenia to choroba z Lyme lub krętkowica kleszczowa. Choroba obejmuje skórę, stawy oraz układ nerwowy i serce. Pierwszym objawem, który pojawia się zazwyczaj do 3 m-cy od ukąszenia jest wystąpienie rumienia wędrującego. Leczenie wprowadzone na tym etapie choroby zapobiega dalszemu jej rozwojowi. Rumień wędrujący może pojawić się w dowolnym miejscu na skórze (niekoniecznie w miejscu ukąszenia). Szybko powiększa się jego średnica i najczęściej w jego środku pojawia się przejaśnienie. Dziecko z rumieniem nie stanowi zagrożenia, jednak wymaga kuracji antybiotykowej.

Większość chorób zakaźnych jest bardzo zaraźliwa i łatwo przenosi się na kolejne dzieci. Dlatego chore dziecko należy jak najszybciej odizolować od grupy i nie lekceważyć pojawiających się objawów. Te, które  powinny wzbudzić nasz niepokój to:

  • Gorączka, stan podgorączkowy
  • Wysypka, rumień,
  • Świąd
  • Zaczerwienienie śluzówek oka, wydzielina ropna, silne łzawienie, biegunka,
  • Wymioty, ból brzucha,
  • Silny kaszel lub intensywny katar.

Rodzice powinni być świadomi, że w przedszkolu nauczyciel nie może podawać dziecku żadnych leków, bowiem po podaniu każdego leku może wystąpić niepożądana reakcja organizmu.

 

(na podstawie artykułu lek. med. J. Gładczak „Współczesne choroby zakaźne wieku dziecięcego”, Doradca Nauczyciela Przedszkola, nr 33).

 

 
Ulti Clocks content
Naszą witrynę przegląda teraz 20 gości 

Kalendarz


Dzisiaj jest: Poniedziałek
14 Października 2019
Dzień Nauczyciela
Imieniny obchodzą
Alan, Bernard, Dominik, Dzierżymir,
Fortunata, Kalikst, Kaliksta

Do końca roku zostało 79 dni.
Zodiak: Waga


Łącznie wizyt na stronie137528

Przedszkole Miejskie nr 20 z Oddziałami Integracyjnymi im. Smoka Felusia w Mielcu