Strona główna -> Warto przeczytać

Mielec- moja mała Ojczyzna

Patriotyzm lokalny to przywiązanie i miłość do tzw. małej ojczyzny, czyli miejsca, w którym się urodziliśmy lub gdzie mieszkamy  – przestrzeni kulturowo-społecznej
i geograficznej, w której funkcjonujemy, z którą jesteśmy związani emocjonalnie i najlepiej ją znamy, jest przez nas oswojona.

Dla małego dziecka pojęcie „Ojczyzna” jest wyrazem abstrakcyjnym, gdyż nie rozumie ono do końca jego zakresu znaczeniowego. Ojczyzną jest jego wieś czy miasto, w którym mieszka z rodziną, przedszkole i koledzy, sąsiedzi. Związki z Ojczyzną rozpoczynają się od więzi z rodziną, przedszkolem, swoją miejscowością, najbliższymi okolicami. Ten krąg stopniowo rozszerza się. Aby w przyszłości dziecko rozumiało słowo: Polak - patriota - Polska - moja Ojczyzna, należy „małymi kroczkami” przybliżać mu obraz kraju, rozbudzać, rozniecać tę iskierkę patriotyzmu prostymi sposobami i metodami dostępnymi percepcji dziecka. Jest to szczególnie ważne w sytuacji dużej emigracji młodych ludzi z kraju.

Temat rocznej pracy przedszkola zakłada rozwijanie patriotyzmu lokalnego czyli poszerzanie u naszych wychowanków wiedzy o mieście, w którym żyją i mieszkają,
w którym chodzą do swojego przedszkola - im. „Smoka Felusia”. Przedszkole wykorzystuje wewnętrzną potrzebę wyrażania przez dziecko swoich przeżyć i doznań organizuje zajęcia, gdzie przedszkolak może wypowiedzieć się w języku sztuki, w języku gestów i symboli. Stąd też w kształtowaniu obrazu Ojczyzny u dzieci w wieku przedszkolnym szczególne znaczenie mają takie rodzaje sztuki jak: muzyka, literatura, plastyka.

Dzieci biorąc udział w uroczystościach przedszkolnych, malując do muzyki instrumentalnej
i wokalnej przepojone są klimatem polskości, tego co moje, nasze. To rozwija i utwierdza  poczucie własnego ja – Polaka.

Dużą rolę w wychowaniu patriotycznym spełnia żywe słowo i literatura w przedszkolu. Sięga się po nią przy różnych okazjach w zależności od tematu aktualnie realizowanego, lub kontaktów okolicznościowych, których nie brak na co dzień. Nauczycielki wykorzystują różne formy pracy jak: opowiadania utworów, czytanie dzieciom utworów literackich
w połączeniu z oglądaniem ilustracji, przekazywanie baśni, legend, inscenizowanie utworów literackich czy tworzenie tekstów literackich przez dzieci. Przedszkole organizuje wiele spacerów, wycieczek, spotkań z ciekawymi ludźmi, kultywuje lokalne tradycje i zwyczaje ludowe związane ze Świętami ( spotkania opłatkowe, Jasełka, malowanie pisanek, itp.)
W salach organizowane są kąciki z symbolami narodowymi, mapą Polski, kąciki poświęcone naszemu miastu, gdzie dzieci rozpoznają zabytki, budynki, osiedla. Dokładamy wszelkich starań , by w sercach dzieci słowo „ Mielec” wzbudzało pozytywne emocje oraz kojarzyło się z chwilami radosnego, pogodnego dzieciństwa, jak w wierszu:

„Mielec- moje miasto” T. Wywrockiego

Mielec- moje miasto,

Tu się urodziłem, tu wszystko jest dla mnie

Tak bliskie i miłe.

Tu chodzę do szkoły, znam tu każdy kamień.

Zwyczajne dla innych, najpiękniejsze dla mnie.

Tu moje korzenie, rodzinka tu mieszka:

Wujkowie, dziadkowie i ciocia Agnieszka.

Z Mielca byś wyjechał?

Ktoś się głupio pyta.

A za żadne skarby , przenigdy i kwita!

« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Dzisiaj jest: Wtorek